عنوان : راهکارهای تقویت و توسعه نظام استانداردسازی

به گزارش «ایرنا» وی اظهار کرد: این واحدهای تولیدی دارای ۸۰۰ قلم کالای مشمول نشان استاندارد اجباری هستند که با همکاری ادارات کل استاندارد، ۲۵۰۰ آزمایشگاه همکار و ۲۵۰ شرکت بازرسی تحت نظارت قرار دارند. وی بیان کرد: سازمان بین‌المللی استاندارد از ابتدای تشکیل تاکنون حدود ۲۲ هزار استاندارد بین‌المللی را تدوین کرده است. مدیرکل مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان ملی استاندارد ایران ادامه داد: این سازمان نیز ۳۲ هزار و ۵۰۰ استاندارد را در حوزه‌های مختلف از جمله فناوری، غذایی، صنعت، پتروشیمی و خدمات تدوین کرده است. وی به بند ۲۴ سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی مبنی بر افزایش پوششاستاندارد به تمام کالاهای تولید داخل و ترویج آن اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در کشور ۸۰ هزار قلم کالا و خدمات وجود دارد. رامندی اضافه کرد: در برنامه توسعه پنجم و ششم و سیاست‌های کلان اصل ۴۴ قانون اساسی بر تقویت و توسعه نظام استانداردسازی تاکید شده است. وی بیان کرد: بر اساس قانون جدیدی که دی‌ماه ۹۶ به سازمان ملی استاندارد ابلاغ شد چند فراز و تقویت اساسی به بدنه استاندارد ملی کشور لحاظ شد؛ ابتدا اینکه بر اساس بند ۲۴ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید پوشش استاندارد به همه خدمات و تولیدات داخلی تعمیم داده شود.

مدیرکل مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان ملی استاندارد ایران افزود: در این راستا همه دستگاه‌های دولتی باید بر اساس کارکرد، عملکرد و تولیدات خود استانداردهایی را تدوین و بر اساس آن عمل کنند، به‌معنای ویژه تصدی و مسوولیت استانداردهای کشور به‌صورت کامل تفویض شده است. وی مردمی‌سازی و تبدیل استاندارد به مطالبه مردمی را از دیگر برنامه‌های سازمان برای تقویت و ارتقای آن دانست و افزود: این مهم را می‌توان به طرق مختلف و به وسیله ابزارهایی از جمله فضای مجازی انجام داد. مدیرکل مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان ملی استاندارد ایران ادامه داد: بهره‌گیری از فناوری اطلاعات به‌عنوان پیشران و اهرم توفیق به این عمل از دیگر برنامه‌ها است.

وی بیان کرد: فناوری اطلاعات به لحاظ سرعت، فراگیری زمان و مکان، عدم محدودیت زمان و مکان، شفافیت در فرآیندهای سازمانی بسیار کارساز است. رامندی اضافه کرد: یکی دیگر از راهبردها حرکت به سمت استانداردسازی نمادهای چهارمین انقلابصنعتی است، به این صورت که در روش سنتی ابتدا طراحی، تهیه نقشه، اجرای پایلوت طرح و مرحله نهایی انجام می‌شود اما اکنون با چاپگرهای سه‌بعدی این اقدامات بدون طی مراحل قبلی انجام شده بنابراین این راهبرد امری اجتناب‌ناپذیر است. وی با اشاره به سامانه سینا گفت: بر اساس تحقیقاتی که انجام شده به‌طور متوسط از هر درخت هشت هزار و ۳۳۳ ورق می‌توان استحصال کرد که با راه‌اندازی سامانه سینا از قطع حدود ۶۰۰ درخت در سال جلوگیری می‌شود. رامندی اضافه کرد: علاوه بر سینا سامانه‌های صدور مجوز کالاهای صادراتی، نظارت بر مدیریت بازرسی آسانسور از دیگر سامانه‌های سازمان استاندارد ملی است.

مدیرکل مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان ملی استاندارد ایران یادآور شد: سالانه به‌طور متوسط حدود ۴۸۰ هزار فقره و روزانه ۱۷۰۰ فقره، مجوز، گواهی، آزمون و سایر در کشور انجام می‌شود که توسط سامانه‌های اطلاعاتی این سازمان ثبت می‌شود. مدیرکل مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان ملی استاندارد در ادامه به روز جهانی استاندارد اشاره کرد و گفت: شعار امسال روز جهانی استاندارد از سوی سازمان بین‌المللی استانداردسازی به‌عنوان «استانداردهای بین‌المللی و چهارمین انقلاب صنعتی» انتخاب شده است. وی ادامه داد: این شعار به فناوری‌های نوینی اشاره دارد که روش تولید و کاربرد کالاها در جوامع را تغییر می‌دهند.

رامندی بیان کرد: این فناوری‌ها مرزهای میان دنیای واقعی و دیجیتال را کمرنگ می‌کنند که هوش مصنوعی، چاپ سه‌بعدی، بلاک‌چین‌ها، پهبادها و اینترنت اشیا از جمله این فناوری‌ها هستند. وی افزود: چهارمین انقلاب صنعتی با به‌هم پیوستگی و یکپارچه‌سازی فیزیک، سایبر و زیست‌فناوری حرف نویی برای جوامع بشر دارد که باید در قالب استانداردهایی مورد استفاده قرار گیرد. مدیرکل مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان ملی استاندارد ایران تاکید کرد: برخی اذعان دارند ما هنوز از لحاظ تکنولوژی شاید در عصر انقلاب صنعتی اول باشیم این در حالی است که باید گفت شاید در تکنولوژی، ساخت و طراحی در توان انقلاب صنعتی چهارم نباشیم اما مصرف‌کننده نمادهای تکنولوژیک انقلاب چهارم هستیم.

وی اظهار کرد: داده‌های بزرگ، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، بلاک‌چین‌ها، خودروهای بدون‌سرنشین، پهپادها، چاپگرهای سه‌بعدی نمادهایی از انقلاب چهارم صنعتی هستند که ساختارها و استانداردهای عمل، تولید و ساخت را تغییر می‌دهند.  وی ادامه داد: ما برای اینکه از مزایای نمادهای انقلاب چهارم صنعتی استفاده و از تهدیدها به دور باشیم باید استانداردها را بومی‌سازی و مورد استفاده قرار دهیم. رامندی با تاکید بر اینکه پارادایم حرکت استاندارد در هر عصری مختص همان عصر بوده است، افزود: به‌عنوان مثال نمی‌توان با پارادایم حرکت استاندارد جامعه کشاورزی که روح و ماهیت آن انقلاب صنعتی دوم است جامعه‌ای که از نمادهای انقلاب صنعتی چهارم استفاده می‌کند را مدیریت کرد.

وی یادآور شد: سازمان ملی استاندارد موفقیت‌های خوبی در عرصه داخلی و خارجی کسب کرده که ارتقای رتبه این سازمان از بین ۱۶۳ کشور عضو ایزو به کشور بیست و دوم یکی از آنهاست. مدیرکل مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان ملی استاندارد ایران، مشارکت در تبیین استانداردهای بین‌المللی و عضویت در کمیته‌های فنی بین‌المللی را از دیگر دستاوردهای این سازمان عنوان کرد و گفت: دبیر کل ایزو در سفر دو هفته گذشته به ایران و دیدار با دولتمردان، استاندارد و استانداردسازی را در جایگاه ویژه‌ای دانستند. در این همایش همچنین از تعدادی مدیران واحدهای تولیدی در امر استانداردسازی و کیفیت، اهتمام در امر استانداردسازی، مدیران کنترل کیفیت در امر نظارت، آزمایشگاه‌های همکار در امر آزمون کالا، بازرسان حوزه ایمنی آسانسور ومعاینه فنی خودروهای دوگانه‌سوز فعال در حوزه استاندارد استان تجلیل شد.

کد : 1540041083387 بازگشت