عنوان : خواص بادام : ۴۲ فایده اثبات شده بادام برای سلامتی، پوست و مو

۱. بادام مقادیر عظیمی از مواد مغذی در خود دارد

بادام دانه‌ای خوراکی است که بر روی درخت پرونوس دولسیس می‌روید، که بیشتر با نام درخت بادام شناخته می‌شود.

بادام بومی خاورمیانه است، اما امروزه ایالات متحده بزرگترین تولیدکننده‌ی آن است.

بادامی که ما از مغازه‌ می‌خریم معمولا بدون پوسته است، و دانه‌ی خوراکی درون آن پیداست.

بادام یا به صورت خام(که اغلب با نام بادام “طبیعی” از آن یاد می‌شود) یا بو داده فروخته می‌شود.

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین خوراکی برای بهبود و محافظت از چشم

مهمترین خواص بادام این است که به طرز چشمگیری سرشار از مواد مغذی است.

هر یک اونس(۲۸گرم، یا یک مشت کوچک) از بادام حاوی:

– فیبر: ۳.۵ گرم
– پروتئین: ۶ گرم
– چربی: ۱۴ گرم(که ۹ گرم آن اشباع است)
– ویتامین ای: ۳۷% از مصرف روزانه‌ی توصیه شده (RDA)
– منگنز: ۳۲% از مصرف روزانه‌ی توصیه شده (RDA)
– منیزیم: ۲۰% از مصرف روزانه‌ی توصیه شده (RDA)

این‌ها همه محتویات یک مشت بادام است، که تنها ۱۶۱ کالری و ۲.۵ گرم کربوهیدرات قابل هضم فراهم می‌کند.

همچنین شایان ذکر است که ۱۰-۱۵% از کالری بادام توسط بدن جذب نمی‌شود، چون دسترسی به چربی و تجزیه‌ی آن دشوار است.

یکی دیگر از خواص بادام این است که بادام سرشار از فیتیک اسید است، ماده‌ای که مواد معدنی مشخص را محصور می‌کند و مانع از جذب آنها می‌شود. این یعنی آن که مقدار آهن، روی و کلسیومی که از بادام می‌گیرید تا حدودی کاهش پیدا خواهد کرد.

خواص بادام ۲. بادام مملو از آنتی اکسیدان است

بادام منبع بی‌نظیر آنتی‌اکسیدان است.

آنتی‌اکسیدان به حفاظت در برابر استرس اکسیداتیو که می‌تواند به مولکول‌های موجود در سلول‌ها آسیب بزند و به سالخوردگی و بیماری‌هایی مثل سرطان منجر شود کمک می‌کند.

آنتی‌اکسیدان‌های قوی در بادام تا حدود زیادی در لایه‌ی قهوه‌ای رنگ پوسته متمرکز هستند.

به همین دلیل، از منظر سلامتی، بادام سفید (بدون پوست) بهترین انتخاب نیست.

اخیرا در آزمایشی از ۶۰ مرد سیگاری دریافتند که ۸۴ گرم(حدودا سه اونس) بادام در روز طی یک دوره‌ی زمانی ۴ هفته‌ای سطح نشانگرهای زیستی استرس اکسیداتیو را تا ۲۳-۳۴% کاهش می‌دهد.

این یافته‌ها، نتایج مطالعه‌ای دیگر را تصدیق می‌کند که در آن دریافتند خوردن بادام با وعده‌های غذایی اصلی بعضی از نشانگرهای آسیب اکسیداتیو را کاهش می‌دهد.

نتیجه‌گیری: یکی دیگر از خواص بادام این است که بادام‌ سرشار از آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند از آسیب اکسیداتیو سلول‌ها که از عوامل سالخوردگی و بیماری به شمار می‌رود جلوگیری کند.

مطلب مرتبط: خواص گردو برای سلامتی

۳. بادام مملو از ویتامین ای است که از غشای سلولی در برابر آسیب جلوگیری می‌کند

ویتامین ای، نام گروهی از آنتی اکسیدان‌های محلول در چربی است.

این آنتی اکسیدان‌ها در درون بدن به تشکیل شدن در غشای سلولی گرایش دارند، که از سلول‌ها در برابر آسیب اکسیداتیو جلوگیری می‌کنند.

بادام در بین بهترین منابع ویتامین‌ای در جهان قرار دارد، که فقط یک اونس از آن ۳۷% مصرف روزانه‌ی توصیه شده بدن را فراهم می‌کند.

چند مطالعه هستند که مصرف بالاتر ویتامین‌ای را با نرخ پایین‌تر بیماری‌های قلبی، سرطان و آلزایمر مرتبط می‌دانند.

نتیجه گیری: بادام در بین بهترین منابع ویتامین‌ای جهان قرار دارد. جذب ویتامین‌ای فراوان از خوراکی‌ها با مزایای سلامتی متعددی مرتبط است.

خواص بادام ۴. بادام‌ می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند

آجیل کربوهیدرات کمی دارد، اما سرشار از چربی‌های سالم، پروتئین و فیبر است.

این امر آنها را به گزینه‌ی خوبی برای دیابت تبدیل می‌کند.

با وجود این، چیز دیگری که بادام را متمایز می‌کند، مقدار بسیار بالای منیزیم آن‌ است.

منیزیم یک ماده‌ی معدنی است که در بیش از ۳۰۰ فرآیند بدنی، شامل کنترل قند خون مشارکت دارد.

مصرف روزانه توصیه شده برای منیزیم ۳۱۰-۴۲۰ میلی گرم است. دو اونس بادام تقریبا نیمی از آن را تامین می‌کند، و حاوی ۱۵۰ میلی گرم از این ماده‌ی معدنی مهم است.

معلوم می‌شود که ۲۵-۳۸% از دیابت نوع ۲ از کمبود منیزیم ناشی می‌شود، و برطرف کردن این کمبود به نحو چشمگیری سطح قند خون را پایین می‌آورد و کارکرد انسولین را بهبود می‌بخشد.

جالب آن است، آدم‌هایی که دیابت ندارند نیز وقتی منیزیم به صورت مکمل غذایی به آنها داده می‌شود با کاهش زیادی در مقاومت انسولین روبه‌رو می‌شوند.

این نشان می‌دهد که خوراکی‌های حاوی منیزیم بالا(مثل بادام) ممکن است برای پیشگیری از سندرم متابولیک و دیابت نوع ۲، که هر دو آنها امروزه مشکلات سلامتی بزرگی هستند، مفید باشند.

بادام دارای شاخص گلیسمی (GI) پایینی است. مطالعات نشان می‌دهند که بادام توانایی کاهش غلظت قند خون بعد از غذا را دارد. بنابراین، به تثبیت سطح قند خون کمک می‌کند و از بروز دیابت جلوگیری می‌کند.

نتیجه‌گیری: بادام به شدت حاوی منیزیم بالایی است، ماده‌ای معدنی که بیشتر آدم‌ها مقدار کافی از آن را دریافت نمی‌کنند. مصرف بالای منیزیم ممکن است مزایای بزرگی برای سندروم متابولیک و دیابت نوع ۲ داشته باشد.

۵. منیزیم مزایایی هم برای سطح فشار خون دارد

منیزیم موجود در بادام ممکن است به پایین آوردن سطح فشار خون نیز کمک کند.

فشار خون بالا یکی از عوامل اصلی حملات قلبی، سکته و نارسایی کلیه است.

کمبود منیزیم به شدت با مشکلات فشار خون مرتبط است فارغ از این که آیا اضافه وزن داشته باشید یا خیر.

مطالعات نشان داده‌اند که برطرف کردن کمبود منیزیم می‌تواند به کاهش‌ عمده‌ای در فشار خون منجر شود.

با علم به این که اکثریت بزرگسالان ایالات متحده به توصیه‌های رژیمی در رابطه با منیزیم عمل نمی‌کنند، اضافه کردن بادام به رژیم غذایی می‌تواند تاثیر بزرگی به جا بگذارد.

نتیجه گیری: سطح پایین منیزیم به شدت با فشار خون بالا مرتبط است، که نشان می‌دهد بادام می‌تواند برای کنترل فشار خون مفید باشد.

۶. بادام می‌تواند سطح کلسترول بد را پایین بیاورد

بادام، منبع خوبی از چربی‌های تک غیراشباع و چند غیراشباع است که باعث کاهش LDL (کلسترول بد) می‌شوند. خوردن بادام به عنوان بخشی از رژیم غذایی همیشگی ما می‌تواند به افزایش سطح کلسترول HDL یا ” کلسترول خوب” کمک کند. بر اساس یک مطالعه، افرادی که هر روز یک مشت بادام مصرف می‌کردند، سطح کلسترول بد خود را ۴.۴ درصد کاهش دادند، و کسانی که دو مشت خورده بودند، کلسترول بد را ۹.۴ درصد کاهش دادند.

داشتن سطح بالایی از لیپوپروتئین‌های LDL(کلسترول بد) در خون از عوامل خطر شناخته‌ شده‌ی بیماری‌های قلبی است.

آنچه می‌خورید می‌تواند تاثیرات زیادی بر سطح LDL داشته باشد، و بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که در این بین بادام بسیار موثر است.

در یک مطالعه‌ی ۱۶-هفته‌ای بر روی ۶۵ آدم پیش دیابتی دریافتند که یک رژیم غذایی حاوی ۲۰% کالری حاصل از بادام سطح کلسترول LDL را تا میانگین ۱۲.۴ میلی گرم/ دسی‌لیتر کاهش می‌دهد.

در مطالعه‌ی دیگری دریافتند که ۱.۵ اونس(۴۲ گرم) بادام در هر روز کلسترول LDL را تا ۵.۳ میلی گرم/ دسی‌لیتر کاهش می‌دهد در حالی که کلسترول HDL “خوب” را حفظ می‌کند. گروه مصرف کننده‌ی بادام چربی دور شکم خود را نیز از دست دادند.

نتیجه‌گیری: خوردن ۱ تا ۲ مشت بادام در هر روز می‌تواند به کاهش سطح کلسترول LDL منجر شود.

مطلب مرتبط: خواص آجیل برای کاهش ریسک بیماری قلبی

۷. بادام از اکسیداسیون مضر کلسترول LDL جلوگیری می‌کند

بادام کاری بیش از کاهش سطح LDL در خون انجام می‌دهد.

بادام از اکسیداسیون LDL که مرحله‌ای اصلی در فرآیند بیماری قلبی به شمار می‌رود جلوگیری می‌کند.

پوست بادام غنی از آنتی‌اکسیدان‌های پلی‌فنول است، که نشان داده شده است از اکسیداسیون کلسترول در لوله‌های آزمایش و در مطالعات صورت گرفته بر روی حیوانات جلوگیری می‌کند.

تاثیر آن ممکن است در صورت ترکیب با دیگر آنتی‌اکسیدان‌ها مثل ویتامین‌ای قوی‌تر شده باشد.

در یک مطالعه‌ی بر روی انسان‌ها، خوردن بادام به مدت یک ماه سطح کلسترول LDL اکسیده شده را تا ۱۴% کاهش داده بود.

این روند باید در طول زمان به ریسک کاهش یافته‌ی بیماری قلبی منجر شود.

نتیجه‌گیری: ممکن است کلسترول LDL اکسیده شود که از مراحل اصلی فرآیند بیماری قلبی است. نشان داده شده است که خوردن بادام به نحو چشمگیری LDL اکسیده شده را کاهش می‌دهد.

۸. خوردن بادام گرسنگی را کاهش می‌دهد و مصرف کالری کلی شما را کم می‌کند

بادام کربوهیدرات کمی دارد، و سرشار از پروتئین و فیبر است.

عقیده بر این است که هم پروتئین و هم فیبر سیری را افزایش می‌دهند. آنها به آدم‌ها کمک می‌کنند احساس سیری کنند تا این که کالری کمتری از طریق خوردن جذب کنند.

در یک مطالعه‌ی ۴ هفته‌ای بر روی ۱۳۷ شرکت‌کننده نشان داده شد که، خوردن یک وعده‌ی ۱.۵ اونسی(۴۳ گرمی) بادام به طرز چشمگیری گرسنگی و میل به خوردن را کاهش می‌دهد.

مطالعات متعدد دیگر بر اثرات ضد گرسنگی آجیل‌ها صحه می‌گذارند.

نتیجه گیری: یکی از مهمترین خواص بادام این است که کربوهیدارت کمی دارد، اما مملو از پروتئین و فیبر است. مطالعات نشان داده‌اند که خوردن بادام(و دیگر آجیل‌ها) می‌تواند سیری را افزایش دهد و به شما کمک کند کالری کمتری از طریق خوردن جذب کنید.

مطلب مرتبط: ۹ باید و نباید خوراکی برای سلامتی دستگاه گوارش

خواص بادام ۹. بادام به طرز فوق‌العاده‌ای برای کاهش وزن موثر است

آجیل حاوی چند ماده‌ی مغذی است که برای بدن تجزیه و هضم آنها دشوار است.

حدود ۱۰-۱۵ درصد کالری‌های موجود در آجیل جذب نمی‌شود، و شواهدی وجود دارد مبنی بر این که خوردن آجیل می‌تواند سوخت و ساز بدن را تا حدودی تقویت کند. در کنار خواص ضد گرسنگی، آجیل‌ها برای یک رژیم غذایی کاهش وزن کارآمد افزودنی بسیار خوبی به شمار می‌روند.

جالب است که، بعضی از مطالعات با کیفیت روی انسان‌ها وجود دارند که این نکته را تایید می‌کنند. در یکی از آنها یک رژیم غذایی کم کالری با ۳ اونس(۸۴ گرم) بادام، در مقایسه با رژیمی که غنی از کربوهیدرات‌های پیچیده بود، کاهش وزن را تا ۶۲% افزایش می‌داد.

یکی دیگر از مطالعات در ۱۰۰ زن دارای اضافه وزن دریافتند کسانی که بادام مصرف می‌کنند از کسانی که در گروه عدم مصرف آجیل هستند بیشتر وزن کم می‌کنند. آنها همچنین در کاستن از محیط دور کمر و دیگر شاخصه‌ها نیز پیشرفت داشتند.

بنابراین، به رغم آن که بادام سرشار از چربی است، به طور قطع یک غذای مناسب برای کاهش وزن است.

با وجود این، بادام ممکن است برای کسانی که مستعد پرخوری هستند مشکل ساز شود، چون آنها می‌توانند کاملا اشتهاآور باشند.

خواص بادام ۱۰. از سرطان جلوگیری می‌کند.

فیبر موجود در بادام، به سم‌زدایی بدن کمک می‌کند. این ماده سبب می‌شود که غذا از طریق سیستم گوارش راحت‌تر عبور کند. این فرآیند سیستم گوارش را پاکسازی می‌کند. مؤسسه‌ی ملی سرطان یک مطالعه را منتشر کرده‌است که مطابق با آن رژیم‌های غذایی دارای فیبر بالا باعث کاهش خطر سرطان روده‌ی بزرگ می‌شوند. بنابراین، بادام می‌تواند در فهرست خوراکی‌هایی که از سرطان کولون (روده‌ی بزرگ) جلوگیری می‌کنند قید شود، چرا که فیبر زیادی دارد. بادام، همچنین یک منبع عالی است از ویتامین E، فیتوکمیکال‌ها (مواد شیمیایی گیاهی) و فلاونوئیدها که پیشرفت سلولهای سرطانی را کنترل می‌کنند.

۱۱. از بروز نقص هنگام تولد جلوگیری می‌کند.

بادام حاوی اسید فولیک است، که ثابت شده مانع از بروز نقص هنگام تولد می‌شود. اسید فولیک نقش مهمی در رشد سلول‌های سالم و پیکربندی بافت دارد و بنابراین برای رشد مناسب جنین بسیار مهم است. احتمال ابتلا به NTDs (نقص لوله عصبی) در نوزادانی که مادرشان در دوران بارداری خود اسید فولیک – با خوردن بادام – مصرف می‌کنند، بسیار پایین است.

خواص بادام ۱۲. قدرت مغز را بهبود می‌دهد.

پژوهش‌های علمی در مورد مزایای بادام نشان داده‌اند که این مغز حاوی ریبوفلاوین و ال-کارنیتین است، موادی مغذی که به رشد سلول‌های مغز کمک می‌کنند. بادام فنیل‌آلانین نیز دارد، یک ماده‌ی شیمیایی تقویت‌کننده که به عملکردهای شناختی ما کمک می‌کند. طب آیورودا توصیه می‌کند که به طور روزانه پنج بادام که در آب خیس خورده هنگام صبح و با معده‌ی خالی بخورید تا مغزتان بیش‌ترین قدرت را به‌دست بیاورد.

۱۳. استخوان‌ها و دندان‌ها را تقویت می‌کند.

بادام، منبع خوبی از مواد مغذی مانند کلسیم و فسفر است که باعث جلوگیری از پوکی استخوان و تقویت استخوان‌ها و دندان‌ها می‌شوند. مواد مغذی دیگری نیز در بادام وجود دارد که موجب بهبود تراکم معدنی استخوانی و تقویت دستگاه اسکلتی بدن می‌شود.

۱۴. کم‌خونی را درمان می‌کند.

کم‌خونی زمانی ایجاد می‌شود که گلبول‌های قرمز اکسیژن کم‌تری را حمل می‌کنند. بادام حاوی مس، آهن و ویتامین است که به عنوان یک کاتالیزور در سنتز سدیم هموگلوبین عمل می‌کنند. بنابراین، مصرف بادام می‌تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای کم‌خونی محسوب شود.

خواص بادام ۱۵. پروتئین سلامت قلب

کسانی که دوست دارند توده‌ی عضلانی بدن‌شان را افزایش دهند می‌توانند کره‌ی بادام را به عنوان یک منبع سالم پروتئین انتخاب کنند. چربی اشباع نشده موجود در کره‌ی بادام باعث کاهش کلسترول می‌شود و به جلوگیری از بیماری‌های قلبی کمک می‌کند. یک فرد بالغ و سالم باید حداقل ۲۵ درصد از کالری روزانه‌ی خود را از چربی بگیرد و چربی مناسب و مفید برای قلب همراه با پروتئین بهترین ماده برای مصرف است.

۱۶. برای عصب و عضلات مفید است.

منیزیم موجود در کره‌ی بادام، مزایایی برای سیستم عصبی و انقباض عضلانی دارد، زیرا مواد معدنی در هر دو عملکرد نقش دارند. کره‌ی بادام همچنین به سوخت و ساز مناسب و بافت سالم استخوانی کمک می‌کند. این‌ها فوایدی است که کره‌ی بادام زمینی نمی‌تواند به ما ارائه دهد.

۱۷. فرآیند هضم و متابولیسم بدن را بهبود می‌دهد.

شیر بادام حاوی مقداری فیبر است. فیبر به دلیل فایده‌ای که برای بهبود فرآیند هضم دارد، شناخته شده‌است. بنابراین، شیر بادام به طور عمده مشکل عدم هضم را کاهش می‌دهد. افزایش هضم، کمک می‌کند که سموم ناخواسته و ناسالم از سیستم بدن انسان خارج شود. این امر باعث افزایش میزان متابولیسم بدن انسان می‌شود.

خواص بادام ۱۸. هشیاری فیزیکی را افزایش می‌دهد.

شیر بادام غنی از پروتئین‌های عضله‌سازی است. پروتئین‌ها با ترمیم رباط‌ها و بافت‌های آسیب‌دیده عضلات را بهبود می‌بخشند. بنابراین، شیر بادام همچنین یک نوشیدنی بسیار ارزشمند و مغذی برای ورزشکاران است. بهبود سلامتی عضلات باعث کاهش خستگی بدن می‌شود. بنابراین، شیر بادام، هشیاری فیزیکی بدن انسان را نیز بهبود می‌دهد.

۱۹. هشیاری ذهنی را افزایش می‌دهد.

شیر بادام غنی از پتاسیم است. پتاسیم یکی از مواد معدنی است که الکترولیت‌ها را در بدن انسان تشکیل می‌دهند. این الکترولیت‌ها باعث افزایش حافظه می‌شوند. بنابراین شیر بادام یک راه طبیعی برای بالا بردن حافظه است.

خواص بادام ۲۰. تب را کاهش می‌دهد.

اگر از درجه حرارت بالای بدن رنج می‌برید، با استفاده از روغن معطر بادام تلخ روی بدن می‌توانید درجه حرارت را کمی کاهش دهید. روغن بادام تلخ چگونه چنین تاثیری دارد؟ گفته می‌شود بادام تلخ حاوی عناصر قلیایی است که کمی سم دارند. این طبیعت بادام تلخ، سدی در برابر قارچ، ویروس‌ها یا باکتری‌ها می‌سازد تا تب را از بین ببرد. اما دلیل دقیق‌تر این تاثیر تاکنون کشف نشده‌است.

۲۱. به عنوان یک داروی بی‌حسی عمل می‌کند.

هنگامی که قرار است یک بخیه‌ی کوچک بر روی پوست‌تان انجام شود، روغن بادام تلخ می‌تواند به عنوان یک ترکیب بی‌حس‌کننده استفاده شود. مولکول سمی گلیکوزید آمیگدالین که در روغن معطر بادام تلخ موجود است، دارای این توانایی است که به طور موقت اعصاب را غیر فعال کند و به این ترتیب سبب می‌شود که درد را احساس کنید. اما باید این نکته را در ذهن داشته باشید که می‌توانید از روغن بادام تلخ به عنوان یک ترکیب بی‌حس‌کننده فقط به صورت خارجی استفاده کنید. مصرف آن به صورت داخلی می‌تواند برای سلامتی مخاطره‌آمیز باشد.

خواص بادام ۲۲. یک سم‌زدای طبیعی است.

سم‌زدایی یک فرآیند حیاتی است، به خصوص اگر اخیرا یک برنامه‌ی غذایی نامناسب داشته‌اید و مدام در میهمانی‌ها شرکت کرده‌اید. این رویه قطعا منجر به تشکیل سم در بدن شما خواهد شد، و در نتیجه خلق و خو‌ی‌تان به هم خواهد ریخت، دچار استرس خواهید شد و کدر شدن پوست، ضعیف شدن موها و غیره را تجربه خواهید کرد. همان‌طور که در بالا ذکر شد، ترکیبات سمی روغن بادام تلخ باعث پاکسازی سموم در سیستم بدنی شما می‌شود. بنابراین، استفاده از روغن بادام تلخ در یک دوز کوچک می‌تواند نتایج بهتری را به بار آورد.

پیام آخر درباره خواص بادام

بادام حاوی مقدار زیادی چربی سالم، فیبر، پروتئین، منیزیم و ویتامین‌ای است.

مزایای بادام برای سلامتی شامل کاهش سطح قند خون، کاهش فشار خون و کاهش سطح کلسترول می‌شود. بادام می‌تواند میل به گرسنگی را کاهش دهد و کاهش وزن را بهبود ببخشد.

کد : 1537245555628 بازگشت